Dodatkowe dane kontaktowe:
Tel. (56)4612392
Fax. (56)4612392 E-mail: u.wozniak@neostrada.pl WWW: www.uzaleznienia-grudziadz.cba.pl |
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Terapii Uzależnień od Alkoholu i Innych Uzależnień
ul.Mickiewicza 19 w Grudziądzu. Do 2004 roku Poradnia działała w strukturach Szpitala Miejskiego w Grudziądzu. Poradnia istnieje w oparciu o ustawę o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 r. Kierownikiem Poradni jest Pani mgr Urszula Woźniak, specjalista psychoterapii uzależnień. Poradnia zatrudnia pięciu terapeutów uzależnień i lekarza psychiatrę. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00. Terapie prowadzone są w oparciu o model strategiczno-strukturalny Jerzego Mellibrudy. Prowadzone są terapie indywidualne, grupowe oraz praca z rodziną uzależnioną i współuzależnioną. Droga pacjenta przyjmowanego do terapii wygląda następująco:
- założenie karty choroby
- wywiad przeprowadzony z pacjentem i rodziną
- rozmowa diagnostyczna z psychologiem
- w razie potrzeby kontakt z lekarzem psychiatrą, który przeprowadza podstawowe badania i w razie potrzeby zleca dodatkowo terapię farmakologiczną
Następnie pacjent jest kierowany do grupy wstępnej. Jest to grupa edukacyjno-organizacyjna, gdzie pacjent dowiaduje się o podstawowych zasadach obowiązujących podczas terapii, organizacji i terminach zajęć.
Kolejny etap to Grupa I- jest to grupa pracy nad tożsamością alkoholową. Tutaj pacjent dowie się co to jest uzależnienie od alkoholu, jakie są objawy uzależnienia, utożsamia się z problemem alkoholowym i dowiaduje się, że nie jest sam, ale jest więcej ludzi chorych.
Grupa II, to grupa pracy nad bezsilnością wobec alkoholu. Podczas pracy w tej grupie pacjent dowiaduje się o wpływie picia na różne aspekty życia: życie duchowe, uczuciowe, osobiste, rodzinne. Prowadzone są także zajęcia na temat picia kontrolowanego i miejsca alkoholu w obecnym życiu.
Grupa III- praca nad głodem alkoholowym. Podczas pracy na tym etapie terapii, pacjent dowiaduje się dlaczego trudno jest opanować chęć napicia się, jak radzić sobie z objawami głodu alkoholowego, uczy się także umiejętności potrzebnych do trzeźwego życia.
Grupa IV- trening konstruktywnych umiejętności społecznych. Jest to ostatni etap terapii w którym pacjent uczy się radzić sobie z zagrożeniami nawrotów picia, rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych prowadzących do nawrotów, uzyskuje wiedzę na temat, zagrożeń i deficytów występujących w kontaktach z członkami rodziny i innymi ludźmi, uczy się konstruktywnych kontaktów z innymi ludźmi. Podczas całej terapii, z pacjentem przepracowuje się 54 tematy zajęć i trwa to 27 tygodni.
Uwagi, propozycje, artykuły, proszę wysyłać na adres kontakt@uzaleznienia-grudziadz.cba.pl (Administrator)
Logowanie do panelu